Obsah
Složení výboru SDH Loučim
Velitel Šváb Josef
Velitel zásahové jednotky Franc Tomáš
Starosta Honka Richard
Pokladník Zimmermann Milan
Jednatel Grösl Jiří Ing.
Strojník Široký Jaroslav
Předseda kontrolní a revizní komise Siran Dušan
Kulturní referent Švábová Lenka
Velitel družstva Švábová Aneta
Kronikář Zdeněk Huspek
**********************************
Oslavy 110. let založení SDH Loučim
K výročí založení si darovali prapor
(článek pro Domažlický deník)
Loučim – Nestává se příliš často, aby si dobrovolní hasiči v tak malé obci (120 obyvatel) pořídili vlastní (a ne zrovna levný) prapor. Loučimským se to povedlo a tak jeho posvěcení a křest byl v sobotu 4. srpna prvním bodem oslav 110. let založení sboru.
Nejen nový prapor, ale taky nové uniformy
Když koncem minulého roku uvažovali výboři SDH jak důstojně oslavit výročí s desítkou na konci, dostala dávná myšlenka pořízení vlastního praporu konkrétní podobu. Kdy, když ne teď, kdo, když ne my, řekli si po své výroční valné hromadě a přešli na bod číslo 2: kde sehnat potřebných téměř 80 tisíc?
Po diskusi bylo rozhodnuto – oslovit sponzory a upořádat sbírku v obci.
Další události už nabraly spád.
V polovině ledna našli firmu, která prapor ušije (což bylo snadné, opravdu kvalitní prapory nejen pro hasiče zhotovují v Česku firmy pouze 2), domluvit nápisy na revers i avers, všechno upřesnit při osobní návštěvě obchodní zástupkyně a potom už jenom čekat, jestli všechno bude do stanoveného termínu hotové, což se také stalo.
A tak mohl děkan Miroslav Kratochvíl v krátkém proslovu na parketu vedle pódia s hudbou Domažličanka a před témě třemi stovkami diváků včetně uniformovaných dobrovolných hasičů nastoupených dlouhé řadě poděkovat všem, kteří se zasloužili o sobotní oslavu a hlavně těm, kteří na prapor přispěli. „Tento prapor není jenom kus krásně vyšívané látky. Prapor je symbol a v tomto případě symbol posvátný! Je to připomínka památky našich otců, kteří tento sbor zakládali, ale je to také závazek do budoucnosti, aby se naplnila myšlenka nápisu na výšivce – Bohu ku cti, obci ku prospěchu, bližnímu ku pomoci!“ Kmotrem praporu se stal Josef Šváb starší, který dlouhých 40 let dělal loučimským hasičům velitele a celou scénu podtrhla přítomnost družiček v bělostných šatech, stejně tak vlajkonoš Tomáš Franc a čestná stráž Zdeněk Blahut a Miroslav Kacerovský, všichni v uniformách a s bílými rukavicemi. A protože příslušenstvím každého praporu jsou vyšívané ozdobné stuhy, připnula starostka Jana Dirriglová jednu za obec, když druhá za hlavního sponzora Pošumavské zemědělství a.s. tam byla zavěšena před zahájením ceremonie. Významnou částkou na prapor přispěl i děkan Kratochvíl a sbírka v obci byla též velmi úspěšná. Převážná většina obyvatel Loučimi tak má na krásném modročerveném praporu se sv. Floriánem, kostelem i soškou loučimské madony svůj podíl!
„Když jsem dnes přijel do Loučimi, nemohl jsem zdejší hasiče poznat,“ řekl ve svojí řeči zástupce okresního sdružení Václav Ponocný, „byl jsem zvyklý na šmolkově modré uniformy a teď tady chodí v elegantních tmavých a řeknu vám, že jim to docela sluší!“
Zhodnotil tak další počin – nakoupení deseti nových uniforem, včetně slušivých bílých košil s krátkých rukávem, které se do odpoledního tepla docela hodily! A počasí, to si prostě v Loučimi zařídit umí. Ranní deštík skončil v devět a byť právě při zahájení spadlo pár drobných kapek, zbytek odpoledne už rozsvítilo sluníčko, zastíněné občasnými mráčky.
Program nejen s hasičskou tématikou
Celá akce začala v jednu po obědě slavnostní mší, na níž přišla do kostela Narození Panny Marie téměř stovka věřících, ale také dalších návštěvníků – včetně pětadvacetičlenné hasičské delegace z bavorské obce Vorderbuchberg, s nimiž chtějí loučimští navázat bližší přátelství. Po skončení mše se před kostelem pod památnými lípami seřadil průvod, jenž za doprovodu hudby prošel kolem rybníka před bílý společenský stan, který si pro tento den vypůjčili organizátoři od Sdružení obcí Kdyňska (za poplatek, pochopitelně).
A jestliže byl průvod před pěti lety při oslavách 650. let založení obce více než stočlenný, tento si do počtu s předchozím nezadal. Jen místo státní vlajky nesli místní v čele svůj nový prapor…
V odpoledním programu se prolínala budoucnost s historií i současností. Hned po předání vyznamenání, diplomů i čestných uznání téměř všem aktivním členům sboru (včetně dlouholetého sponzora a rodáka Jana Křížka) předvedlo místní sedmičlenné družstvo (6 dívek a jeden kluk) požární útok se vším všudy, tedy i stříkáním ze dvou proudnic na rybník. Na otázku, jak se jí to líbilo, odpověděla nejmladší členka družstva Eliška Vávrová (8 let): „Moc pěkný to bylo. Hned bych to zkusila znovu.“ O sedm let starší Bára Kacerovská si ukázku také pochvalovala: „Nacvičovali jsme to měsíc a dneska se nám to podařilo nejlíp, i když jsme před lidma měli trochu trému.“
Aby nebyli diváci přesyceni pouze hasičskými ukázkami, vystoupil hned poté folklórní soubor Mráček a pohled na malé krojované zpěváky i tanečníky vyvolal zjihlé úsměvy i zasloužený potlesk.
Následovala ukázka hašení požáru v provedení kdyňských veteránů se svojí historickou automobilovou stříkačkou Laurin & Klement – R.A. Smékal typ 115, z roku 1925. I tento zásah postarších pánů v dobových pracovních uniformách byl oceněn potleskem!
Současnost hasičské techniky prezentovali pocinovští dobrovolní hasiči, kteří jsou vybaveni technikou téměř profesionální. Tady předvedli ukázku práce s pěnou.
Závěr více než dvouhodinového programu, který vyplňovala dechová hudba Domažličanka, obstarali opět pocinovští, když nad rybníkem vytvořili fontánu hned za tří proudnic – dvou na břehu a třetí upevněné na výsuvné plošině, kterou s laskavým svolením velitele požární stanice Domažlice Jaroslava Hrdličky pro tento den zapůjčili do Loučimi.
Místo závěru
Součástí oslav byla též výstava fotografií autora tohoto článku, jenž dokumentuje činnost sboru od roku 2004. Na šesti panelech vystavených ve společenském stanu si na devadesáti fotkách A4 si mohli návštěvníci prohlédnout místí při hasičských soutěžích, brigádách při zvelebování obce anebo při stavění májky i hasičských bálech. Stručnou historii včetně největších požárů od roku 1844 zase dokumentovala skládačka, kterou dostal každý návštěvník a kde byli také vypsáni všichni funkcionáři od založení sboru až do současnosti.
K vidění byla také nová kronika, sepsaná zpětně od loňského roku až k založení v roce 1902.
Jak řekl ve svém krátkém projevu řekl poslanec PČR Vladislav Vilímec, který v Loučimi strávil celé odpoledne: „Je dobře, že i takováto výročí stojí za uspořádání oslav a připomenutí významu dobrovolných hasičů v životě menších obcí. Všem, kdo se na této práci podílejí, patří poděkování.“
Hlavní organizátor a velitel loučimských hasičů Josef Šváb ml. oslavy vyhodnotil jako velmi úspěšné. „Bez sponzorů bysme je ale uspořádat nemohli a tak bych chtěl poděkovat Janu Křížkovi, Richardu Honkovi, Firmě PROKAT invest s.r.o., Restauraci Loučim (Jiří Matějka), Firmě KC ELEKTRO (Karel Cvačka), Marii Růžkové, papírnictví Kdyně, Václavu Bláhovi, řeznictví Kdyně, Vladimíru Švarcovi, stavební práce a Obecnímu úřadu Loučim.“
Při řízné muzice v podání Domažličanky se pak lidé bavili dlouho do noci.
Text a foto Zdeněk Huspek
**********************************
U příležitosti 120 let založení sboru v Loučimi 31. července 2022 byla udělena následující ocenění:
Čestné uznání SDH Loučim
Martin Kacerovský
Jiří Matějka
Lenka Švábová
Aneta Švábová
Čestné uznání Okresní sdružení hasičů Domažlice
Josef Černý
Pavel Černý
Vladimír Černý
Josef Dědina ml.
Karel Halada ml.
Karel Khin
Václav Khin ml.
Miroslav Kratochvíl
Václav Široký
Medaile Za 30 let ve sboru
Václav Sika
Medaile Za 50 let ve sboru
Karel Halada st.
Václav Khin st.
Medaile Za příkladnou práci
Otakar Blahut
Zdeněk Blahut
Pavel Sika
Dušan Siran
Petr Široký
Václav Vávra
Medaile Za zásluhy
Josef Dědina st.
Tomáš Franc
Richard Honka
Zdeněk Huspek
Viktor Siran
Čestné uznání Krajského sdružení hasičů Plzeň
Václav Zimmermann
Medaile svatého Floriána
Josef Šváb
Milan Zimmermann
Medaile Za mimořádné zásluhy
Jaroslav Široký
**********************************
Projev jednatele sboru Jiřího Grösla přečetl z důvodu jeho onemocnění kronikář Zdeněk Huspek
Dobrý den, sestry a bratři hasiči, dámy a pánové, milí hosté, přeji vám krásné sobotní odpoledne a dovolte mi, abych u příležitosti 120. výročí založení hasičského sboru
v Loučimi krátce připomněl jeho vznik, činnost i význam.
První hasičské sbory na území Čech a Moravy vznikají ve druhé polovině 19. století.
Jejich prvořadým úkolem a smyslem existence má být zabezpečení lidí, domácího zvířectva
a majetku při požárech, povodních a jiných živelných pohromách, které pro obyvatelstvo vždycky znamenají utrpení a problémy.
V naší obci měl hlavní zásluhu na založení sboru počátkem 20. století tehdejší starosta
Josef Bureš. K samotnému aktu založení došlo 29. prosince 1901 na ustavující schůzi v hostinci U Altmanů, který stával pod silnicí vedle tehdejší školy, dnes obecního úřadu. K řádné registraci došlo nicméně až v únoru 1902 a proto tento rok považujeme za rok založení.
První výbor pracoval ve složení:
Starosta Štampach Václav, rolník
Velitel Halada Petr, rolník
Jednatel Masopust Václav, učitel
Pokladník Štauber Josef, kovář
Náčelník oddělení Mráz Antonín, rolník.
Celkový počet členů byl tehdy 16.
Obecní zastupitelstvo přispělo částkou 1 900,- Kč, za kterou byla zakoupena hasičská stříkačka od firmy R.A. Smékal v Praze na Smíchově, 210 metrů hadic a pochodeň.
První a největší zásah absolvoval sbor již 5. října 1905 při požáru věže našeho kostela.
Během následujících let hasiči svojí činností mnohokrát dokázali, že rozhodnutí o vzniku sboru bylo všeobecně prospěšné a pozitivně ovlivnilo život obce, protože v průběhu dalších let se hasiči stali nejvýznamnější a taky nejaktivnější spolkovou organizací v obci a jejich činnost se od základní myšlenky, tedy pomoci a ochrany spoluobčanům rozšířila i na oblast kultury, sportu, práce s mládeží i pomoci při různých brigádách. Tato aktivita se přes změny režimů i obě světové války dochovala do až do dnešní doby!
Naše obec byla až na malé výjimky po celou dobu existence sboru uchráněna větších požárů, záplav anebo povodní, což je v případě velké vody dáno i její příznivou polohou.
Jenom za posledních 25 let je ale naše vlast sužována rozsáhlými přívalovými lijáky
a tím i záplavami, lokálními povodněmi, vichřicemi i orkány a v poslední době ani tornádo se jižní Moravě nevyhnulo. Při všech těchto událostech je pomoc hasičů nezastupitelná,
což v posledních dnech vidíme v oblasti Českého Švýcarska, kde lesní požár zaviněný patrně lidskou nedbalostí zaměstnává již týden stovky nejen profesionálních, ale taky dobrovolný hasičů. Jim všem patří obrovský obdiv a poděkování.
Naši hasiči jsou také garantem kulturních aktivit v obci, tradice hasičských bálů je hodně dlouhá a dokázala ji přerušit pouze 2. světová válka, přechodné uzavření hostince po roce 1989 a v posledních dvou letech covidová nákaza. Dlouhou tradici má taky 30. dubna stavění máje na návsi.
Významným způsobem se hasiči podíleli na oslavách 650 a 660 let od založení obce
v roce 2007 a o deset let později a stejně tak i při slavnostním vysvěcení a instalování nového zvonu v roce 2019.
Sbor se rovněž brigádnicky podílel na investičních i neinvestičních akcích v obci, připomeňme například v minulosti výstavbu vodovodu, kanalizace, požární nádrže,
vrtu pitné vody, výsadbu stromků v obecních lesích, prořezávání stromů, úklidové práce v obci a podobně.
Před deseti lety jsme na tomto místě uspořádali oslavy 110 let založení sboru a k této příležitosti jsme si pořídili krásný prapor, který tehdy vysvětil monsignor Miroslav Kratochvíl. Kmotrem tohoto svěcení byl dlouholetý velitel sboru Josef Šváb starší, který se bohužel dnešního dne nedožil.
Aktivně spolupracujeme taky s místním Sokolem a významná je i součinnost se sousedními sbory z Pocinovic, Chodské Lhoty, Libkova, Smržovic a Dobříkova, sdruženými v okrsku
č. 10 Pocinovice. Jednou z nejvýznamnějších společných akcí je soutěž v požárním sportu, která se každoročně koná v jiné obci a je kromě soutěže vedené v duch fair play také příležitostí k setkávání kamarádů a přátel v příjemném posezení. Několikaletou tradici
má také dvoudenní velitelské setkání, jehož smyslem je nácvik pomoci profesionálním hasičům při zásahu. Několik našich členů se taky v posledních letech zúčastňuje hasičské veterán ligy domažlického okresu.
Bratři hasiči, náš sbor může být hrdý na činnost, kterou za dobu své existence vykonal
a proto mi dovolte, abych při této příležitosti poděkoval všem, kteří se na ní podíleli
a jimž nebylo dopřáno dožít se dnešní oslavy. Dovolte mi taky poděkovat současníkům, kteří na práci předchozích generací navázali, což dokazuje i zorganizování dnešní oslavy.
Chtěl bych poděkovat taky vedení obce v čele se starostkou Janou Dirriglovou, které na činnost hasičů dlouhodobě přispívá a podporuje jejich aktivity. Rovněž bych chtěl poděkovat našim sponzorům, kteří dlouhodobě finančně i materiálně přispívají k naší činnosti.
Poděkovat je nutno za vzájemnou dobrou spolupráci sousedním sborům, jejichž zástupci jsou zde přítomni a především hasičům z Pocinovic.
Na úplný závěr mi dovolte popřát vám pevné zdraví, osobní spokojenost, energii a taky optimismus do dalšího období, který budeme v dnešní nelehké ekonomické situaci potřebovat. Měli bychom si zároveň uvědomit, že naši předkové dokázali překonat i větší překážky a tak jako tuto štafetu předali nám, budeme určitě chtít předat ji i nastupující generaci a tak nejlépe uchovat odkaz otců zakladatelů.
Děkuji za pozornost.
**********************************
**********************************