Obsah
Vítejte v Loučimi, byť pouze virtuálně.
Naší vesničku najdete zhruba v polovině cesty mezi Klatovy a Domažlicemi, pojedete-li po silnici I. třídy č. 22.
Žije nás tady přibližně 130. Obec má dobrou dopravní dostupnost, staví u nás vlak na trati Domažlice – Klatovy – Horažďovice a množství autobusů, jízdní řád najdete zde.
Zajímavosti najdete v příslušné rubrice těchto stránek, co se děje aktuálně včetně upoutávek na nové fotogalerie najdete na titulní straně (Home).
Loučim byla už od středověku farní obcí a je od nepaměti spjatá s její nejstarší historickou památkou a také významnou krajinnou dominantou kostelem Narození Panny Marie, který se stal ve 14. století významným poutním místem v Pošumaví.
Před kostelem stojí pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1818, která je obklopená čtyřmi mohutnými, téměř 200 let starými památkově chráněnými lípami. Odtud se otevírá nádherný výhled na panorama horní Šumavy s charakteristickou siluetou Velikého a Malého ostrého.
V Loučimi krátce žil a na zdejším hřbitově je pochován český básník Rudolf Mayer. Žil zde v době své nemoci u své sestry Matyldy Holé. Vedle Rudolfa Mayera je pochován i český spisovatel Augustin Kaplický, který působil v Loučimi jako kaplan a psal pod pseudonymem Jaromír Chod. Jedno z nejstarších stavení v obci kromě kostela a fary je částečně roubený dům čp. 3, z konce 17 století, jehož prvním písemně doloženým obyvatelem byl Eidlpes Jan *1683 +1781, (viz tlačítko najdi své předky v rubrice OBEC). Ve střední části stavení se zachoval kamenný blok někdejší černé kuchyně.
Zajímavou kapitolu dějin obce tvoří židovské osídlení, které je zmiňováno od roku 1724. Modlitebnu si Židé v Loučimi založili po roce 1830 a v roce 1841 v lese asi 1 km severovýchodně od obce založili hřbitov, jež sloužil i dalším blízkým a vzdálenějším obcím.
Tohle všechno se mohou návštěvníci Loučimi dozvědět, všechno si prohlédnout i trochu si zapřemýšlet na naučné stezce, která nás zavede za přírodními krásami zdejší malebné krajiny v Pošumaví. Nahlédneme zde do odkazu židovské kultury a zároveň se vydáme po stopách dávných příběhů. Na okruhu zhruba 6 kilometrů dlouhém je celkem 8 zastavení, u některých čekají zejména na malé návštěvníky i otázky, na než se mohou pokusit sami odpovědět a své znalosti si ověřit na zadní straně tabulí.
Na společenském a kulturním životě v obci se spolupodílejí Sbor dobrovolných hasičů a TJ Sokol Loučim. Své služby v obci nabízí penzion a restaurace se sálem. Náves zdobí rybníček, u něhož si můžeme posedět a popovídat se sousedy. K dětským hrám slouží malé dětské hřiště, k větším sportovním aktivitám pak větší sportovní hřiště v horní části obce.
Multifunkční budova, ve které sídlí Obecní úřad Loučim, dále nabízí knihovnu s veřejným přístupem k internetu, společenskou místnost, klubovny pro děti, mládež, spolkovou činnost, Univerzitu 3. věku a malou tělocvičnu. Obec Loučim se vždy aktivně a pokrokově snažila o zajištění co nejlépe fungující občanské i technické infrastruktury, ale s respektem všeho, co dělá venkov venkovem.
Zastavte se, a jak se říká i zde na okraji Chodska, přijďte pobejt!
Přírodní zajímavosti a památky v Loučimi
Loučimské památné lípy kolem kostela
Kulturní a historické památky zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek: