Jdi na obsah Jdi na menu
 


VU3V - předávání pamětních listů

 

Ve čtvrtek 25. února jsme z rukou starostky Jany Dirriglové a pověřeného lektora (nově tutora) Zdeňka Huspeka převzali pamětní listy za absolvování podzimního semestru VU3V s názvem "Barokní architektura v Čechách". Malou odměnou za studium je po každém semestru posezení k klubovně, jde jindy pilně sledujeme přednášky a vyplňujeme testy, posezení s občerstvením. To připravuje pokaždé jiná dvojice, náklady si platíme sami. Tentokrát připravila zákusky, chlebíčky, chodský koláč a zelňáky Zdenka Wiesnerová, pití měla na starosti Helena Vávrová.

Letos na podzim to bude pět let, co jsme v Loučimi začali studovat Virtuální univerzitu třetího věku (VU3V) a protože v každém Občasníku podávám zprávu o průběhu každého semestru, nebude ani toto číslo výjimkou.
Na podzim loňského roku jsme si vybrali opět náročné téma – „Barokní architektura v Čechách“ a v šesti přednáškách jsme se seznámili s předními architekty a jejich dílem z období 17. a 18. století.
Kdo se alespoň trochu zajímá o zmíněné období nebude překvapený, že převážná většina stavitelů byli Italové. Důvod je nabíledni, zatímco do střední Evropy dorazili první Slované v šestém století našeho letopočtu, šest století před Kristem vzniklo v antickém Římě Forum Romanum, které bylo centrem veřejného dění ve městě i v římské říši. Umění stavět mají Italové holt v krvi a se jmény Dominik Orsi, Carlo Lurago a Kilián Ignác Dienzenhofer se můžeme setkat i nedaleko našeho bydliště. Jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce z Loyoly na klatovském náměstí (hned vedle Černé věže) postavili první dva, dílem toho třetího jsou tři portály v čele kostela (Dienzenhoferova rodina je ovšem původem z Horního Bavorska). Určitě znáte i slavný klášter benediktinů v Kladrubech u Stříbra, který postavil nejvýznačnější architekt českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel, jenž se sice narodil v Praze, ale pocházel ze staré italské umělecké rodiny.
Jakkoliv by se zdálo, že téma je poněkud odtažité a naší době vzdálené, stačilo možná deset minut od začátku přednášky a všichni pozorně sledovali vyprávění docenta Martina Pavlíčka z Palackého univerzity v Olomouci.

Další semestr jsme začali 4. února a ve virtuálním kurzu s názvem „Genealogie“ hledáme své předky, takže opět zajímavé téma!