Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokol Loučim

24. 2. 2008

 

V zdravém těle zdravý duch!

  

<><><><><><><><><><><><><>

Obrazek

                                                 Kliknutím na obrázek otevře se v novém okně

 


Župa Šumavská

<><><><><><><><><><><><><><>

1921 

V roce 1921 byla 16. ledna založena v Loučimi tělocvičná jednota "Sokol". Starostou byl zvolen Kamil Holý, nájemce velkostatku. Při založení bylo zapsáno 30 členů.

<><><><><><><><><><><><><><>

                                               1924

Tělocvičná jednota Sokol zřídila na návsi Husův pomník, který byl slavnostně odhalen 10. července 1924.

                                             Obrazek

                           <><><><><><><><><><><><><><><>

                                               1925

                    Sokol pořádal 23. srpna 1925 první veřejné cvičení.

 

Obrazek

                                         <><><><><><><><><><><><><><><>

                           Sokol Loučim a jeho činnost

Sokol byl v Loučimi založen 16. ledna 1921. Kromě místních sdružuje také členy z Libkova. Jeho činnost je vidět v průběhu celého roku. Koncem zimy to je masopustní průvod, který kromě zmíněných dvou obcí pravidelně zavítá i do Nové Vísky. V roce 2006 to bylo už po jednatřicáté.

Obrazek

Od roku 1990 pořádají sokolové na místním koupališti Den dětí, pro které připravují zábavné soutěže, táborák a ohňostroj.

Obrazek

Členky Sokola také nacvičují – a zúčastňují se – sletových cvičení. V roce 1994 vystoupily nejmenší děti na okresní úrovni v Janovicích, ženy pak v Janovicích, Plzni a Praze. V letech 2000 a 2006 ženy cvičily v Klatovech, Plzni i Praze.

Obrazek

Turnaj v malé kopané „O malovaný džbánek“ na loučimském fotbalovém hřišti už má také svoji tradici i jméno mezi hráči. V roce 2006 se hrál ji 16. ročník. Celodenního turnaje se zúčastňuje kromě domácích 4 až 8 mužstev z celého domažlického okresu.

Obrazek

Většinou hned další den po turnaji pořádá Sokol Loučim v rámci podzimní pouti sportovní odpoledne. Pro děti atletické závody, pro dospělé fotbal ženatí versus svobodní. I tento zápas se hraje už 40 let nepřetržitě.

Obrazek

Kromě pravidelných aktivit jezdí sokolové na cyklovýlety, chodí plavat, pořádají výlety do okolí, turnaje v nohejbalu, stolním tenisu, taneční zábavy v hostinci i na koupališti a jezdí na různé zájezdy. Ženy a děti si většinou přes zimu chodí zacvičit do tělocvičny v bývalé loučimské škole.

Obrazek

Zakládající členové Sokola Loučim by jistě měli radost, jak jsou jejich myšlenky a ideály naplňovány i po tolika letech.

 

                                                    FOTOALBA

                                                Akce v roce 2005

                                Akce v roce 2006

                               Akce v roce 2007

*************************************************************************************

 

                            Článek  v Domažlickém deníku z února 2007

 

                                                        Sokolové hodnotili

Loučim – Na své výroční valné hromadě se v sobotu 24. února 2007 sešli členové Sokola Loučim a Libkov v sále motorestu v Libkově, aby zhodnotili svoji činnost v uplynulém roce. 27 členů se mohlo pochlubit – vzhledem k velikosti obou obcí – poměrně bohatou nabídkou akcí nejen pro sebe, ale i pro ostatní obyvatele a hlavně děti. Těm byla určena oslava Mezinárodního dne dětí na loučimském koupališti anebo sportovní odpoledne v rámci podzimní pouti a turnaje v malé kopané „O malovaný džbánek“, jehož je Sokol hlavním pořadatelem. Uspořádání masopustního průvodu, vánočního turnaje ve stolním tenisu jsou akce tradiční, k nim se pak přidaly dva cyklovýlety. Jeden padesátikilometrový do Chudenic v srpnu a další o měsíc později do bavorského Neukirchenu. Oba výlety byly celkem náročné a místostarostka Vladimíra Kacerovská k tomu dodala: „Nikdo z přítomných nelitoval vynaložené námahy ani času a hlavně na druhém výletu nám byl odměnou pohled na krásnou podzimní krajinu a dobrý pocit, že jsme vykonali něco pro své zdraví.“

Další významnou akcí byl nácvik a účast na sokolském sletu v Praze, jemuž předcházelo několik secvičných srazů a župních sletů. Informovala o tom náčelnice Milada Černá: „První župní slet byl v květnu v Rokycanech. Cvičily jsme sice ve velké kaluži, která se díky vytrvalému dešti na hřišti vytvořila, ale pokud šlo o organizaci, stravu, dopravu a podobně byl tento slet hodnocen velmi kladně.“

Další dva slety pak byly v červnu v Klatovech a Plzni, kde už  organizace poněkud haprovala a snad nejhorší byla v Plzni. Odměnou za dlouhodobou práci pak byl slet v Praze, který se podle slov M. Černé vydařil. Na závěr svého vystoupení pak náčelnice poděkovala sponzorům, kteří přispěli na sletové úbory, náčiní a ubytování. Byly to obce Libkov a Loučim a Pošumavské zemědělství a.s.

K nácviku na slet a sletu samotnému pak v diskusi řekla Vendula Tauscherová: „Chtěla bych poděkovat Miladě Černé, že s námi měla trpělivost při nácviku a dokázala celou partu podržet tak, abysme se nakonec i do té Prahy dostaly.“

Na závěr valné hromady sokolové schválili plán činnosti na letošní rok, kde se vedle tradičních sportovních akcí budou též aktivně podílet na oslavách 650. let vzniku obce Loučim počátkem srpna letošního roku.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář